a
WIANEQ to kompleksowa organizacja ślubów i wesel w Tarnowie i okolicach. Zapoznaj się z ofertą i zarezerwuj termin na swoje wesele!
Konsultant ślubny Tarnów Dekoracje ślubne Tarnów Florystyka ślubna Tarnów Wypożyczalnia ślubna Tarnów
Obserwuj
 > HARMONOGRAM PRZYGOTOWAŃ ŚLUBNYCH  > 5 miesięcy do ślubu  > Wystrój Kościoła – co warto wiedzieć?

Wystrój Kościoła – co warto wiedzieć?

Wraz z podjęciem decyzji o ślubie kościelnym, każda z nas wyobraża sobie jak będzie on wyglądał. On czyli Kościół. Czy przejdziesz po dywanie innym niż biały? Czy Twoja cera ma być skąpana światłem świec rozstawionych co drugą ławkę? A na koniec będziecie puszczać tysiąc balonów z helem czy jednak tylko dwa białe gołębie?

Zanim Twoje wyobrażenie stanie się spójnym obrazem, zapytaj księdza czy ma takie samo…? Czyli o tym co warto wiedzieć o wystroju Kościoła w dniu ślubu.

„Nie będzie pasa startowego”

W ten sposób dowiedziałam się, że w Kościele w dniu swojego ślubu nie mogę rozłożyć białego dywanu (akurat nie chciałam), i że nie postawię świec przy ławach (akurat chciałam). Na nic zdało się tłumaczenie, że świece będą w szklanych tubach lub lampionach – Kościół zabytkowy, więc spalić się nie może. Świec nie będzie.

Na pierwszym spotkaniu z księdzem, zapytaj:

– czy możesz rozłożyć biały dywan? Czy Kościół dysponuje dywanem w innym kolorze?

– czy w danym Kościele jest możliwość rozłożenia świec?

Czy można wprowadzić swoją firmę dekoratorską?

Kościół często współpracuje ze sprawdzonymi podwykonawcami typu „siostra Zofia”. Dlatego też zanim rozpoczniesz szukanie firmy zajmującej się dekoracjami zapytaj czy jest możliwość, by Kościół był przystrojony przez kogoś innego. Niby nic, a jednak możesz się nie odnaleźć w stylu siostry Zofii…a ona w Twoim też nie musi.

Zapytaj księdza:

– czy można wprowadzić swoją firmę dekoratorską?

– jeśli nie – poproś o kontakt do osoby zajmującej się wystrojem,

– osobę zajmującą się wystrojem poproś o zdjęcia z poprzednich realizacji, tak byś miała wyobrażenie, co możecie zrobić wspólnymi siłami a co jest nieosiągalne

Krzesła, klęczniki i kompozycje kwiatowe

W zależności od wielkości samej świątyni jak i zasad w niej panujących krzesła dla Pary Młodej mogą być na podwyższeniu lub nie, krzesła dla świadków mogą być za Parą Młodą albo po bokach – ale może się też zdarzyć, że świadkowie będą siedzieć np. w pierwszej ławie. Zapytaj czy są klęczniki, jeśli tak – to czy tylko dla Pary Młodej czy dla świadków też? Warto wiedzieć, gdy firma zajmująca się dekoracjami będzie chciała to wiedzieć.

Zapytaj księdza:

– ile jest klęczników?

– gdzie siedzi Para Młoda, a gdzie świadkowie?

– jakie kompozycje na ołtarzu są dopuszczalne? Małe, duże? Stojące, leżące?

Sprzątanie dekoracji

Jeśli się coś przyniosło, to trzeba też zabrać ? Zazwyczaj zostawiamy kompozycje na ołtarzu, tak by mogły go jeszcze zdobić przez kilka dni – najlepiej również spytać Księdza o zdanie w tym temacie. Resztę dekoracji zabieramy albo bezpośrednio po naszym ślubie, albo po wszystkich ślubach, jeśli współdzielimy dekoracje.

Co jest dopuszczalne przed Kościołem?

To co ma się wydarzyć przed Kościołem też jest decyzją Kościoła. „Nie pozwalam na strzelające tuby z confetti, ryżu też nie polecam, bo się będzie Pani iskać przez całe wesele. Pieniądze wpadną w biust i też będzie problem. Także płatki kwiatów – można, bo i tak jeszcze po Bożym Ciele będą leżeć.” Ślubu udzielał mi bardzo fajny Ojciec – ale jak widać – miał swoje zasady ? Zapytaj czy Twój ksiądz nie ma podobnych.

Koszt wystroju Kościoła

Jeśli w tym samym terminie jest jeszcze inna Para Młoda, która będzie brała ślub, poproś Księdza o kontakt do nich. Często bowiem Młode Pary dzielą się kosztami dekoracji Kościoła. Zazwyczaj nie ma potrzeby i czasu na wymianę kwiatów pomiędzy ślubami – więc jest to wygodne rozwiązanie. Oczywiście dopóki nie dowiesz się, że druga Panna Młoda wymarzyła sobie całą dekorację w kolorystyce jaskrawego pomarańczu.

Pamiętaj, że jeśli oddajesz dekoracje w ręce innej Pary Młodej, musisz wziąć pod uwagę, że w dniu ślubu nie wszystko Ci się spodoba. Mnie osobiście zależało na białej dekoracji z dodatkami zieleni – byłam w ten sposób umówiona z drugą Panną Młodą. Efekt? Tiul z dodatkiem różu wystawał z każdego kąta i tak mocno zdobionego Kościoła. Także trzeba uważać ?

Zapytaj księdza:

– czy jest inna Młoda Para, która w tym samym terminie bierze ślub?

– jeśli tak – poproś o namiary,

– jeśli to druga Para Młoda będzie odpowiedzialna za dekorację – zadbaj o to, by również pojawić się na spotkaniu z wybraną przez nią firmę dekoratorską. Zapytaj też o kwotę dekoracji i co się w niej znajduje – nie chcesz przecież iść po dywanie, na którym są inicjały…ale nie Wasze.

A na koniec, po prostu pamiętaj, że wystrój Kościoła to coś na czym skupiasz uwagę podczas organizacji ślubu i oglądania zdjęć z niego. A w dniu przysięgi lepiej się skupić na…przysiędze ?

No Comments

Leave a reply